BLOVER DOOR TEST
Tento test slúži k odhaleniu netesností v konštrukcii. Často sa namieta, že ak je dom vzduchotesný, tak potom vôbec nedýcha. Avšak to nie je pravda, pretože o dýchaní, teda difúzií, hovoríme o vzťahu k vzdušnej vlhkosti a nie k výmene vzduchu v dome. Ak je dom netesný, tak v ňom vzniká samovoľný prievan a teda hovoríme o nežiaducej výmene vzduchu.
Výhody vzduchotesného drevodomu:
-
zabránenie pocitu „prievanu“ (cez netesnosti neprúdi vzduch),
-
znížená spotreba energie,
-
zabránenie prenikaniu vodných pár a následnej kondenzácii v obvodovej konštrukcii stavby,
-
lepšia kvalita vzduchu v dome v dôsledku nevnikaniu nečistôt z vonkajšieho prostredia,
-
zlepšenie funkčnosti rekuperácie,
-
znížená hlučnosť v interiéri – cez netesnosti nepreniká hluk z vonku.
Vedeli ste že...?
...nekvalitne spojené pásy parozábrany v dĺžke 1m so škárov 1 mm znižujú tepelnoizolačnú schopnosť stavby až takmer 5 násobne? Z interiéru sa do konštrukcie dostane škárou pri teplote vonkajšieho vzduchu 0 stupňov až 350 g/, vlhkosti denne.
Dôležitosť testu podľa normy STN EN 13829 spočíva v stanovení celkovej intenzity výmeny vzduchu n50 pri tlakovom rozdiele 50 Pa – inak povedané – koľkokrát sa za hodinu vymení vzduch v celom objeme budovy. Pri teste sa nepriamo zistí, či budova spĺňa podmienky na akceptovateľnú stratovosť elektrickej energie cez obálku budovy a zároveň sa vyhľadajú miesta a ich rozsah netesností.
Vzduchová priepustnosť (vzduchotesnosť) obvodového plášťa budovy sa overuje určením celkovej intenzity výmeny vzduchu označovanej ako n50 pri tlakovom rozdiele 50 Pa.. Pri prirodzenom vetraní bežnej budovy sa požaduje hodnota n50=4,5/h, to znamená, že sa celkový objem vnútorného vzduchu pri tomto teste (nie pri bežnom vetraní užívateľom) v dome vymení maximálne 4,5 krát za hodinu.
Rozdelenie podľa nameraných hodnôt
Podľa takéhoto merania budovy rozdeľujeme nasledovne:
-
Existujúce budovy n50 = 4,5/h s prirodzeným vetraním.
-
Bežné budovy n50 = 1,5/h s núteným vetraním.
-
Nízkoenergetické budovy n50 = 1,0/h s rekuperáciou tepla pri vetraní.
-
Energeticky pasívne budovy n50 = 0,6/h.
Netesnosti vznikajú v miestach ako sú prestupy elektrických káblov a rozvodov zdravotechniky, inštalačné krabice, styky okien a dverí, spoje parozábran a protivetrových fólií, výrezy do podkrovia a i. Dôsledok týchto nedostatkov je nesprávne utesnená budova, ktorá zapríčiňuje zvýšenú spotrebu energie z dôvodu jej úniku cez netesnosti v obvodovom plášti.
Priebeh testu je jednoduchý
Zvyčajne do vchodových dverí sa osadí rám s ventilátorom. Po zapnutí ventilátora je v budove vytváraný pretlak alebo podtlak až pokiaľ je medzi vnútorným a vonkajším prostredím dosiahnutý tlakový rozdiel 50Pa. Tento rozdiel zodpovedá približne tlaku, ktorý vyvinie vietor s rýchlosťou 10 m/s. Výslednú hodnotu merania môžeme vyjadriť ako podiel objemu vzduchu, ktorý prejde cez netesnosti v konštrukcii budovy za 1 hodinu k celkovému objemu vzduchu v budove. Napríklad nameraná hodnota 0,8 znamená, že každú hodinu sa cez netesnosti v obálke budovy vymení 80 % vzduchu pri rozdiele tlakov 50Pa.
Dosiahnutie spomenutého tlakového rozdielu 50Pa medzi interiérom a exteriérom riadi počítač. Vzduch z domu sa po “natlakovaní” domu snaží niekadiaľ dostať von – hľadá škáry a diery. Špeciálne ručné zariadenie na meranie rýchlosti pohybu vzduchu dokáže ľahko tieto netesnosti odhaliť. Bežne sa kontrolujú prelepené spoje parozábran, napojenia okien a rôzne prestupy inštalácií cez obvodový plášť. Ak ale stále niekde vzduch z domu uniká a nedarí sa netesnosť nájsť, môže sa realizovať takzvaná dymová skúška. Do domu sa natlačí biely dym a potom pekne vidno, kadiaľ uniká z domu. A chyby sa môžu odstrániť.
Zaujala Vás technológia drevodomov?
Prečítajte si o nej viac: